O nas

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa

 

Mówi się, że miarą człowieczeństwa jest gotowość niesienia pomocy innym. Chorym, ubogim, czy choćby tylko samotnym, od lat pomagają członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa. Dzięki zorganizowanym przez stowarzyszenie koncertom i karnawałowym balom charytatywnym oraz innym wydarzeniom do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy trafiło już łącznie ponad 200 tysięcy złotych! Pomagamy, bo przejmujemy się losem innych, a także potrafimy i chcemy to robić!

Celem Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa jest podejmowanie inicjatyw dla rozwoju wspólnoty terytorialnej, w tym m.in. w dziedzinie pomocy społecznej. 30 września 2012 roku to ważna data w historii charytatywnej działalności Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa – tego dnia odbył się pierwszy koncert charytatywny zorganizowany przez członków i sympatyków stowarzyszenia. Zagraliśmy wówczas dla Krzysztofa, młodego czechowiczanina, który stracił nogę w wypadku spowodowanym przez pijanego motocyklistę i pilnie potrzebował pieniędzy na zakup nowoczesnej, ale bardzo drogiej protezy. Głównym pomysłodawcą i motorem całego przedsięwzięcia był Prezes Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który zdecydował, a raczej odważył się, by obok gwiazdy koncertu – pierwszą był Jacek Stachursky – wystąpić na scenie wraz z przyjaciółmi z dawnego zespołu „Raj”, m.in. z Damianem Żelaznym, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

W ten sposób, w ciągu pięciu ostatnich lat, dzięki koncertom i balom do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci zmagających się z kalectwem bądź zagrażającą życiu chorobą oraz pomagających takim osobom organizacji i instytucji, trafiło znaczące wsparcie materialne w wysokości ponad 200 tysięcy złotych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że był to całkowity, stuprocentowy wpływ z licytacji i zbiórek pieniędzy. Nowa Inicjatywa przyjęła bowiem zasadę, że ani jedna złotówka z pozyskanych na cel charytatywny pieniędzy nie zostanie przeznaczona na samą organizację koncertu, czy balu. Wszyscy – od gwiazd na scenie, poprzez muzyków i obsługę techniczną, po zaangażowanych w organizację tych wydarzeń członków i sympatyków stowarzyszenia – zawsze występowali i pracowali charytatywnie. A jeśli pojawiły się jakieś inne koszty, zawsze pokrywane były ze składek członków NI. Członkowie Stowarzyszenia działają w pełni charytatywnie i nie otrzymują z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Zbiórka pieniędzy odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i w całości jest przekazywana chorym dzieciom.

Jednak bale i koncerty to nie jedyna forma działalności charytatywnej, podejmowanej przez Nową Inicjatywę. Od dwóch lat, również za sprawą pomysłu Prezesa Mariana Błachuta i przy wsparciu niezawodnego Dworku Eureka oraz sponsorów, stowarzyszenie organizuje spotkania wigilijne dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic, w tym osób starszych, chorych, czy samotnych. Dla części z nich była to jedyna okazja, by przeżyć Święta Bożego Narodzenia wspólnie, łamiąc się opłatkiem i śpiewając kolędy wspólnie z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej.

W czasie świątecznym, ale nie tylko, bo również z okazji Dnia Dziecka, członkowie stowarzyszenia od lat odwiedzają z paczkami podopiecznych Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Zatoka”. Czynimy to z potrzeby serca, bo ktoś tej pomocy potrzebuje, bo mamy chęć by to robić. I możemy dzisiaj obiecać – pomagać innym będziemy nadal, bo warto!

Miejskie Towarzystwo Sportowe Winner z Czechowic-Dziedzic

Stowarzyszenie działa od 2009 roku aktywnie wspierając sport w Czechowicach-Dziedzicach. Aktywnie działamy szczególnie na polu siatkówki jak i biegania będąc współorganizatorem Biegu Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach jednego z największych biegów w kraju odbywających się w święto 11 listopada.

 

Grupa biegowa Rozbiegamy to Miasto Czechowice-Dziedzice (RyTM)

Ideą utworzenia grupy jest znalezienie wspólnego „miejsca” dla Czechowickich biegaczy. Jak sami widzimy w mieście biega sporo osób dlatego postanowiliśmy nas ogarnąć. Często rozmawiamy ze sobą na treningach, widzimy się na zawodach, grupa powstała w celu umożliwienia szybkiego komunikowania się jej członków w temacie biegania. Głównymi założeniami grupy jest:

  • wymiana informacji o zawodach, imprezach biegowych;
  • wspólne wyjazdy na powyższe,
  • wspólne treningi,
  • wymiana doświadczeń biegowych,
  • motywowanie nowych członków i promocja sukcesów aktywnych.

Grupa jest także głównym organizatorem Biegu Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach jednego z największych biegów w kraju odbywających się w święto 11 listopada.